fbpx

Kariyerinize yön vermek için Estetisyenlik Kursu’na başlayın!

Kariyerinize yön vermek için Estetisyenlik Kursu’na başlayın!

Kariyerinize doğru bir başlangıç yapmak istiyorsanız iyi bir Estetisyenlik kursuna kayıt yaptırmalısınız! Günümüzün en popüler mesleklerinden birisi olan estetisyenlik ya da güzellik uzmanlığı için artık nitelikli ve eğitimli uzmanlar tercih edilmektedir . Her geçen gün artan müşteri portföyü sayesinde oldukça ideal bir kariyer tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla da beraber güzellik kuruluşları, klinikleri ve güzellik salonları bünyesine dahil edecekleri estetisyenlerin iyi bir eğitim almış olmasını beklemektedirler. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antakya, Konya, Çanakkale, Mersin ve Gaziantep gibi illerimizde güzellik uzmanı açığı bulunmaktadır.

Güzellik uzmanlığı ya da estetisyenlik mesleğine olan ilginin artmasıyla da kurs merkezleri ve eğitim kurumları da bu konuda belirli öğrenim programları oluşturmaktadır ve böylelikle sektöre yeni iş gücü kazandırmaktadır. Kariyer hayatında başarılı olmak için iyi bir eğitim almak gerekmektedir. İşte bu noktada alacağınız estetisyenlik kursu belirleyici olmaktadır.

Estetisyenlik kursu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Estetisyenlik kursunun sektörde bilinir ve köklü bir kurum olması diplomaya değer katar.

Estetisyenlik kursu seçerken yapmanız gereken ilk şey eğitimi veren kurumun kaç yıldır sektör içerisinde yer aldığıdır. Kaç yıldır bu eğitimi veriyor, sektörde köklü bir geçmişe sahip mi?  İlgili kurumdan eğitim alarak şu ana kadar kaç kişi meslek sahip olarak istihdam sağlamıştır. Bu soruların yanıtları kursun kariyeriniz için yararlı olup olmayacağınıza karar vermenizi sağlayacaktır.

Güzellik uzmanlığı kursu seçerken MEB’e bağlı özel kurslar tercih edilmelidir.

Belki de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise devlet onaylı olup olmadığıdır. Kurs bitiminin ardından size MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) onaylı sertifika vermeleridir.  MEB onaylı sertifika ile uzmanlığınızı ve mesleki eğitiminizi belgeler ve devlet garantisini vermiş olur. Kendi işletmelerini açmak isteyen kursiyerler için özellikle MEB  onaylı sertifika bir gerekliliktir.

MEB onaylı estetisyenlik kurslarının  müfredatında bir değişim olmuştur.  Eskiden 552 saatlik Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı kursunu tamamlayan kursiyerler kalfalık sınavına girdikten sonra belirli bir süre iş deneyimi olan kişiler ustalık sınavına girmeye hak kazanabiliyorlardı. Fakat 826 saatlik olarak düzenlenen yeni eğitimi tamamlayan kursiyerler doğrudan ustalık belgesi sınavına girmeye hak kazanmaktadır. 552 saatlik Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı eğitimin ardından  kursiyerler kalıcı makyaj, ipek kirpik ve protez tırnak gibi eğitimleri seçerek belirli bir alanda uzmanlaşıp kariyerlerine yön verebilmektedirler.

Güzellik uzmanlığı eğitimini veren kurumun estetik ekipman donanımı ve öğretmenlerinin deneyimi çok önemlidir.

Estetisyenlik yani güzellik uzmanlığı kurslarında eğitimi veren kursun ya da ilgili eğitim kurumunun sağladığı imkanlar da oldukça önemlidir. Eğitim süresinde hangi ürünler kullanılıyor? Teknolojik gelişmeleri takip ediyor mu? Eğitimi veren kurumun güzellik ve estetik sektöründe değişen gelişmeleri ve yenilikleri takip ediyor olması ve eğitim süresince bu değişiklikleri müfredatlarına uyarlayabiliyor olması gerekmektedir. Kursiyerlere eğitimi veren kişinin kaç yıllık tecrübesi olduğu, alanında uzman olup olmadığı estetisyenlik eğitimi alacağınız kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

Estetisyenlik kursunda uygulama dersleri çok önemlidir.

Estetisyenlik kursu ararken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de güzellik uzmanlığı mesleğinin neredeyse tamamen uygulamaya dayalı olmasından dolayı katılacağınız kursun teorik bilginin yanı sıra size uygulamalı bir eğitim içeriği sunmalıdır. Böylelikle estetisyenlik diğer bir adıyla güzellik uzmanlığı gibi tecrübe aranan bir mesleğe başlamadan önce pratik ve deneyim elde etme şansı edersiniz.