fbpx

İhtiyaçtan Doğan Meslek: Estetisyenlik

İhtiyaçtan Doğan Meslek: Estetisyenlik

Güzellik, zeka, ihtiras, tutku… Ve hepsinin kraliçesi: Kleopatra… Yüzyıllardır kralları güzelliğiyle diz çöktüren Kleopatra, insanlık tarihindeki ilk estetisyen olarak da anılıyor. Hiç şüphesiz bugünkü güzellik anlayışımızın oluşmasında büyük etkisi var. Kozmetiği dekoratif olarak kullanmaya başlayan ve kendi imkânlarıyla oluşturduğu cilt bakımı uygulamaları bugün bile kullanılan kraliçenin etkileri günümüzde de sürüyor.

Ama takdir edersiniz ki üzerinden geçen yüzyıllarda, gelişen teknolojinin etkisiyle güzellik kavramı başka bir anlam kazandı. Cilt bakımları için makineler geliştirildi, kullanılan malzemeler cilde uygun içeriklerden oluşturuldu ve tüm bunları uygulayabilecek birilerinin olması için ardından “estetisyenlik” mesleği ortaya çıktı.

Estetisyenlik Mesleği Nasıl Ortaya Çıktı

O zaman, mesleğin nereden nereye geldiğini anlayabilmek için biraz daha yakın tarihe gelelim. 1960’lı yıllarda kadınların güzellik kavramı değişmeye başladı. Kozmetik ve bakım lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç kimliğine büründü. Çünkü kadınlar iş hayatına girdikleri için daha güçlü, daha sağlıklı ve daha dinç görünmek istedi. Kleopatra etkisinin kendini gösterdiğini buradan da anlayabiliriz. Kadınlar ciltlerinin ne kadar önemli olduklarının farkına vardılar ve evde kendi imkânlarıyla bakım kürleri hazırlamaya başladılar. Yavaş yavaş yayılmaya başlayan bu akım birilerinin dikkatini çekti ve Hollanda’da estetisyenlik adı verilen bir meslek ortaya çıktı.

Türkiye’de estetisyenliğin meslek olarak kabul edilmesinde, Essi Güzellik-Estetik-Kozmetik-Eğitim’in katkısı ise oldukça büyük. 1994 yılında İzmir de  MEB’e bağlı “Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Yetiştirme” kursu açarak bir ilke imza atan Essi, sektöre donanımlı uzman estetisyenler kazandırmaya başladı. Geçen 21 yılda mezun olan binlerce estetisyen, Türkiye’de başarılı işlere imza attılar.

Bu kursun ülke ekonomisine sağladığı katkıyı da atlamamak gerekiyor. Kadın ve azımsanmayacak ölçüdeki erkeğin meslek sahibi olmasını hedefleyerek yola çıkılan proje, her geçen gün daha da güçlenmeye devam ediyor.